aircraft-537963_1280

Tanie latanie – jak planować podróż?

Obecnie podróżowanie samolotami stanowi doskonałą konkurencję cenową dla podróży odbywanymi autobusami czy własnym samochodem. Ceny biletów lotniczych do najpopularniejszych destynacji są naprawdę tanie, a dodatkowo kupić je można również w promocyjnych cenach, oferowanych co jakiś czas przez przewoźnika. Tanie latanie to sposób nie tylko na podróże służbowe, ale przede wszystkim na udane wakacje, które nie zrujnują naszego portfela. Jak skutecznie planować tanie loty i jednocześnie ułatwić sobie podróż?

Kupowanie z wyprzedzeniem

Kluczem do taniego podróżowanie jest kupowanie tanich biletów z wyprzedzeniem. Najczęściej jest to okres na 1-2 miesiące przed planowaną podróżą. Planowanie z takim wyprzedzeniem pozwala również na spokojne rozplanowanie noclegów, zwiedzania. Podczas kupowania biletów z wyprzedzeniem możliwe jest elastyczne dopasowanie lotów do swoich planów. Warto pamiętać również, iż wielokrotnie może zdarzyć się, iż podróż z przesiadkami okaże się znacznie tańsza niż podróż z punktu A do punktu B. Druga opcja może okazać się jednak znacznie bardziej czasochłonna.

Z pewnością sposobem na kupowanie tańszych biletów jest śledzenie forów internetowych, dedykowanych właśnie taniemu podróżowaniu. Pasjonaci tanich podróży wymieniają się na nich informacjami o promocjach oraz o … błędach systemów komputerowych na lotniskach. Tego rodzaju błędy pozwalają na kupienie biletów w naprawdę niskich cenach. Na forach znajdziemy również przydane informacje związane z planowaniem podróży oraz destynacjach, gdzie najczęściej znaleźć można tańsze bilety.

Jak zaoszczędzić na bilecie?

Wiele osób zdaje sobie sprawę, iż sam bilet to nie jedyny koszt, który muszą ponieść jako pasażerowie. Przede wszystkim linie lotnicze doliczają sobie dodatkowe opłaty za duże bagaże, dodatkowe ubezpieczenie oraz płatne pierwszeństwo wejścia na pokład. Większość opłat nie jest obowiązkowa, więc nie ma konieczności sięgania głębiej do portfela. Problemem jest zazwyczaj bagaż. Osoby pragnące podróżować tanio robią wszystko, aby spakować się w bagaż podręczny – najczęściej jest to plecak, spełniający wymogi rozmiaru. Najbardziej zawzięci podróżnicy są w stanie spakować się w taki plecak nawet na tygodniową wyprawę. To z pewnością spora oszczędność, jednak kiedy podróżujemy z dziećmi warto dołożyć kilkadziesiąt złotych i wykupić klasyczny bagaż.

Kupowanie biletu bez bagażu ma jeszcze jedną zaletę – przede wszystkim jest to możliwość szybszej odprawy, bez nadawania bagażu.

Jaka destynacja?

Tanie linie lotnicze, oferujące tanie bilety oraz liczne promocje, zazwyczaj lądują w mniejszych lotniskach, oddalonych od centrów dużych miast. Tak jest w przypadku np. lotniska w Sztokholmie (Skavsta), Rzymie (Ciampino), Londynie (Luton), Wenecji (Treviso). Planując podróż pamiętajmy, iż będziemy musieli przebyć kolejne kilkadziesiąt kilometrów z lotniska do centrum miasta. Do wyboru mamy wynajem samochodu, autobus podmiejski i inne. Jednak liczmy się z tym, iż koszt takiego przejazdu może nie był mały.

Opublikowano Kategorie loty